Tepelná čerpadla a topné systémy
pro domácnosti a firmy

Radiátory nebo podlahové vytápění?

Na veletrzích často slýcháme otázku, zda zvolit vytápění radiátorové či podlahové, někteří klienti přicházejí dokonce s tím, že o podlahovce ani neuvažovali. I když naše firma nabízí obojí a oba systémy se dají snadno kombinovat, do novostaveb jednoznačně doporučujeme variantu druhou.

Radiátorové systémy předávají teplo do okolí prouděním, teplota vrstvy vzduchu u podlahy je logicky nižší než vrstva vzduchu u stropu (rozdíl těchto teplot může být klidně 4-5°C). Z toho vyplývá, že pokud chceme příjemné teplo i u podlahy, musíme topit intenzivněji, a tím roste spotřeba energie.


Obr. 1 teplo předáváno prouděním (vlevo), teplo předáváno sáláním (vpravo)

Když chceme u obou systémů stejný tepelný komfort – do radiátorů pouštíme na vstupu vodu o teplotě 70°C a v případě podlahového vytápění vodu o pouhých 35°C, úspora primární energie tak činí až 20 %.

Teplo, které je vyzařováno podlahovým vytápěním je tzv. sálavé, rozdíly teplot ve výšce nohou a hlavy jsou takřka minimální, pro nás v podstatě nepostřehnutelné, a tím vzniká tepelný komfort v celém objektu. Teplota vody na přívodu je výrazně nižší než u radiátorových systémů, použitý materiál je tak méně namáhán a zároveň je provoz podlahového vytápění značně úspornější.

Podlahový systém umožňuje snížit teplotu v prostoru o 1°C bez vlivu na pocitový teplotní komfort. Pokud snížíme teplotu v místnosti o pouhé 2°C, docílíme tak úspory energie až o 12 % za rok. Při použití podlahového vytápění se ve srovnání s radiátorovým systémem dá za rok ušetřit až 15 % paliva.

Podlahový systém má oproti radiátorovému i mnoho dalších výhod, za zmínku určitě stojí zachování přirozené vlhkosti v místnosti, nižší cirkulace vzduchu (díky níž nedochází k víření prachu, což ocení především alergici), bezúdržbový provoz a „neviditelnost“ systému s možností využití veškeré plochy v interiéru s neomezenou možností přemisťování nábytku a pod.Výhody

Životnost a záruka

Ceny

Fotogalerie

Instalace a zkušenosti

Technické pokyny

Mohlo by vás zajímat:

Radiátory nebo podlahové vytápění?

Jaký vytápěcí systém zvolit a proč?

Jak ovlivňuje výsledek použitá krytina?

je důležité, aby před zpracováním projektu podlahového vytápění projektant obdržel od investora přesné, a již neměnné, rozvržení podlahových krytin v celém objektu

Klimatizace nebo podlahové chlazení?

Možná vás napadá, proč si pořizovat podlahové chlazení, když je k dispozici klimatizace? 

Příklad řešení v půdorysu

Podlahového topení - Fotogalerie z instalací

Prohlédněte si fotogalerii realizací. Fotografie jsou z let 2005-2019.