Tepelná čerpadla a topné systémy
pro domácnosti a firmy

Větrání, rekuperace

Tématu větrání by se měla věnovat patřičná pozornost, poněvadž dlouhodobý pobyt v nedostatečně větraném prostředí (ve snaze ušetřit za vytápění) zvyšuje náchylnost k chorobám (bolest hlavy, chřipka, rýma, ..) a může vést od chronických až po nevyléčitelné nemoci.

Vyvinuli jsme zařízení, které tento problém řeší. Díky svým vlastnostem je využitelné i do dřevostaveb, protože s hlučností okolo 47dB(A)/1m je umístitelné nejen do technických místností, ale i do vestavěných skříní v zádveří a pod. Navíc se dá dálkově ovládat, tudíž je vhodné i k temperaci rekreačních objektů trvale neobydlených. 

Aktivně rekuperační univerzální EKO jednotka s integrovaným boilerem

Jednotka zajišťuje podlahové nebo radiátorové vytápění, přípravu sanitní teplé vody, větrání s aktivní rekuperací tepla, odvlhčování vzduchu a klimatizaci ochlazeným vzduchem nízkoenergetických či pasivních domů do 3,9kW výpočtové ztráty a nebo bytů v bytových domech. Vzhledem k tomu, že zařízení lze dálkově ovládat, je vhodné i k temperaci rekreačních objektů trvale neobydlených. Konkrétní účelové užití jako odvlhčovací jednotky pro SPA zóny nebo bazénové prostory je rovněž možné s návratem energie jak do sanitní, tak do bazénové vody. Využitím technologického odpadního tepla nebo teplého vzduchu od krbové teplovzdušné vložky může docílit topného faktoru až COP 6.


Jednotka zajišťuje:

  • VYTÁPĚNÍ - podlahové nebo radiátorové
  • PŘÍPRAVU sanitní teplé vody
  • VĚTRÁNÍ s aktivní rekuperací tepla
  • ODVLHČOVÁNÍ vzduchu
  • KLIMATIZACI ochlazeným vzduchem

  Jednotka je určena do:

  • NÍZKOENERGETICKÝCH domů
  • PASIVNÍCH domů
  • BYTOVÝCH jednotek
  • REKREAČNÍCH objektů
  • SPA zón a bazénových prostor

Firma REVEL doplnila sortiment v oblasti úsporných zdrojů o tzv. Aktivně rekuperační univerzální EKO jednotku s integrovaným boilerem s označením LLR160-5,5kW-REVEL-DZD , který propojuje funkci mnoha zařízení v ucelenou jednotku. Je určena pro podlahové nebo radiátorové vytápění, přípravu sanitní teplé vody, větrání s aktivní rekuperací tepla, odvlhčování vzduchu (např. provlhlých sklepních prostorů nebo SPA zón) a klimatizaci ochlazovaným vzduchem nízkoenergetických či pasivních domů nebo malých bytů s výpočtovou ztrátou do 3,9kW.

Vytápěcí boiler s malým plnohodnotným tepelným čerpadlem odebírajícím energii ze vzduchu, který by vytápěl i chladil (třeba i v jednom prostoru) a zároveň se choval hospodárně, a který je cenově dostupným a mnohostranně využitelným kompaktním zařízením, přivedl do reality touhu mnoha investorů a developerů, a zaplnil tak mezeru na trhu. Svými vlastnostmi je využitelný i do dřevostaveb, protože s hlučností okolo 47dB(A)/1m je umístitelný nejen do technických místností ale i do vestavěných skříní v zádveří apod. (min. 650 × 850 mm). VZT potrubí je v zařízení osazeno tak, že ho lze otáčet o 360° přímo na stavbě a přizpůsobit se tak případně vzniklé situaci. Jednotlivé části zařízení se snadno vyměňují v případě poruchy TČ nebo při zkrácené životnosti vlastního boileru (při špatné místní vodě). Developer uvítá možnost osazení zařízení do bytu až po jeho prodeji nebo naopak využitelnost po demontáži jinde. Zařízení má svůj podružný elektroměr sledující vlastní spotřebu. Z hlediska regulací – vše je vestavěno do zařízení, z hlediska elektro se jedná pouze o připojení kabelu do svorek v krabici ve zdi  s  jištěním 1F/20AB.

Funkce:

Tepelné čerpadlo vzduch-voda vytápěcího boileru  pracuje v malém vodním okruhu s možností propojení na velký a zase zpět. Pro vytápěcí funkci s rychlým zátopem byl použit boiler se spirálovým výměníkem 1,44 m2 a do série za tepelné čerpadlo byl zapojen posilovací průtokový elektrokotel 3kW. Vratná voda se tak nejprve ohřeje ve výměníku tepelného čerpadla a poté zvýší teplotu v elektrokotli (je-li to požadováno) a vstupuje do spirálového výměníku boileru, kde část energie získá nebo naopak odevzdá podle aktuálního stavu teploty vody v boileru a jejího rozvrstvení. Voda se po průchodu spirálovým výměníkem buď vrací do tepelného čerpadla (malý okruh ohřevu vody), a nebo je trasována do systému vytápění podlahového nebo radiátorového (velký okruh, za současného ohřevu vody v boileru). V horkých letních dnech může nastat změna majority zařízení, a to na hlavní požadavek chladu. V ta-kovém případě je nutné počítat s omezenou kapacitou boileru a tedy nutností upustit teplou vodu pro docílení další výroby chladného vzduchu. Své využití najde také jako odvlhčovací jednotka pro SPA zóny nebo bazénové prostory s návratem energie do sanitní či bazénové vody, případně zpět do vířivé lázně. Díky dálkovému ovládání je vytápěcí boiler vhodný i k vytápění rekreačních objektů. Ještě z domova si tak na své chalupě můžete nastavit požadovanou teplotu a přijet do útulně vyhřátého interiéru. Rovněž využití jako větrací a odvlhčovací jednotky v provlhlých prostorách je namístě. Místo systému topení lze zapojit paralelně i více boilerů.

Zařízení je koncipováno jako dělené s možností osazení jednotlivých částí i vedle sebe v případě nedostatečné výšky prostoru. Jinak se jednotlivé části staví na sebe a zajišťují proti pádu sešroubováním silentbloků.


TECHNICKÉ PARAMETRY

příkon kompresoru 450 W až 550 W
nominální tepelný výkon (A+7/W+35°C) 2000 W
příkon ventilátoru / oběhového čerpadla 120 W / 30 W
příkon vnitřní el. vložky / příkon kotle 450 W / 3000 W
napětí 230 V ~ 50 Hz
jištění 20 A (230 V / 50 Hz)
chladivo / množství R134a / 410 g
teplota teplé vody regulovaná / (max.) 55 °C / (60 °C)*
průtok vzduchu / pracovní rozmězí vzduchu 450 m3/h / +8 °C až +39 °C
celkový disponibilní tlak vzduchu 300 Pa
maximální příkon / maximální proud 4150 W / 18 A
hlučnost 47 dB(A) / 1 m
*cyklická dezinfekce