Tepelná čerpadla a topné systémy
pro domácnosti i firmy

Novostavba: vyjde levněji plyn nebo tepelné čerpadlo?

tepelné čerpadlo vs. zemní plyn

Lidé si do svých nových domovů většinou velmi pečlivě vybírají prvky jako jsou podlahy, okna, nábytek či doplňky, ale často jim uniká naprosto zásadní otázka, jaký zvolit zdroj tepla. Přitom je to faktor, který po celou dobu užívání nemovitosti velmi výrazně zasahuje do ročního rozpočtu rodiny. Udělat chybné rozhodnutí, které vás do budoucna přijde draho, přitom není tak těžké. Majitelka nemovitosti u naší firmy například poptávala instalaci podlahového teplovodního vytápění a jako tepelný zdroj chtěla využít plyn. Jednoduše proto, že má plynovou přípojku na pozemku. Přitom by to nebyla zdaleka ta nejvýhodnější a nejvhodnější varianta, což se dá jednoduše spočítat.

Vezměme si za příklad standardní rodinný dům s podlahovým topením o vytápěné ploše 150 m2 a výpočtové tepelné ztrátě 7 kW. Pokud je připojen na plyn, budou provozní roční náklady na vytápění činit asi 44 tisíc korun, k tomu si ještě připočtěte 14 tisíc na ohřev vody. Dále máte celý dům na vysokém elektrickém tarifu a může vás tedy ještě čekat faktura zhruba ve výši 40 tisíc korun za spotřebu elektřiny v domácnosti. Je-li ovšem stejný dům s podlahovým topením zdrojován tepelným čerpadlem, měla by se faktura za vytápění vejít do 30 tisíc korun, ohřev teplé vody do 6 tisíc a spotřebu elektřiny pro domácnost lze díky zvýhodněnému tarifu D57 (20 h/den) snížit na zhruba polovinu, tedy na 20 tisíc korun.

Rozdíl v provozních nákladech ve prospěch tepelného čerpadla tedy může u takto velkého domu dělat kolem 20 tisíc korun za rok, což není zanedbatelná částka.


 

Dům 150 m², tepelná ztráta 7 kW Plyn (Kč/rok) Tepelné čerpadlo (Kč/rok)
náklady na vytápění 44 000 30 000
příprava teplé vody 14 000 6 000
provoz domácnosti - elektřina 40 000 20 000
Náklady celkem 98 000 56 000

 


Co se počáteční investice do zařízení týká, ta je pro tepelná čerpadla dnes už také výhodnější. S rozvojem technologie vzduch-voda, která potřebnou energii odebírá z okolního vzduchu, a zejména pak její varianty monoblok, vychází pořízení tepelného čerpadla až o 30 % levněji, než kolik činí náklady spojené s pořízením plynového zdroje (přípojka, vnitřní rozvody, revize, vložkování komína, kotel apodobně). Monoblokové tepelné čerpadlo nepotřebuje investičně drahý vnitřní prostor (jednotka stojí venku, uvnitř objektu je pouze ovladač), odpadá také neekonomický ohřev teplé vody v létě zapříčiněný častými starty plynového kotle a závislost na zahraničním dodavateli plynu.


V létě je tepelné čerpadlo vzduch-voda schopné připravovat teplou vodu pro čtyřčlennou rodinu na den doslova za několik korun (pro ohřev vody v bazénu je COP dokonce až = 6).


Dalším argumentem pro volbu tepelného čerpadla vzduch-voda do novostavby s podlahovým topením je možnost trvalého reverzního chodu zařízení. To znamená, že v tropických dnech roku můžete nastavit zdravotně bezpečné chlazení objektu temperovanými podlahami, což je poslední trend na trhu. Při investici do topení s tepelným čerpadlem Revel tedy zároveň získáváte i klimatizaci objektu, kterou využijete v letních měsících, stejně jako možnost ohřívat teplou vodu pro čtyřčlennou rodinu doslova za několik korun na den. Odpadá tak zároveň i úvaha o pořízení slunečních kolektorů či fotovoltaické elektrárny.


Aktuální nabídka tepelných čerpadel Revel

Tepelné čerpadlo vzduch-voda LWRc-8kW

Tepelné čerpadlo vzduch-voda LWRc-8kW

Cena: 89 800 Kč

A++
Tepelné čerpadlo NORDLINE

Tepelné čerpadlo NORDLINE

Cena:  Kč

A++