Tepelná čerpadla a topné systémy
pro domácnosti a firmy

Novostavba: vyjde levněji plyn nebo tepelné čerpadlo?

tepelné čerpadlo vs. zemní plyn

Lidé si do svých nových domovů většinou velmi pečlivě vybírají prvky jako jsou podlahy, okna, nábytek či doplňky, ale často jim uniká naprosto zásadní otázka, jaký zvolit zdroj tepla. Přitom je to faktor, který po celou dobu užívání nemovitosti velmi výrazně zasahuje do ročního rozpočtu rodiny. Udělat chybné rozhodnutí, které vás do budoucna přijde draho, přitom není tak těžké. Majitelka nemovitosti u naší firmy například poptávala instalaci podlahového teplovodního vytápění a jako tepelný zdroj chtěla využít plyn. Jednoduše proto, že má plynovou přípojku na pozemku. Přitom by to nebyla zdaleka ta nejvýhodnější a nejvhodnější varianta, což se dá jednoduše spočítat.

Vezměme si za příklad standardní rodinný dům s podlahovým topením o vytápěné ploše 150 m2 a výpočtové tepelné ztrátě 7 kW. Pokud je připojen na plyn, budou provozní roční náklady na vytápění činit asi 22 tisíc korun, k tomu si ještě připočtěte 7 tisíc na ohřev vody. Dále máte celý dům na vysokém elektrickém tarifu a může vás tedy ještě čekat faktura zhruba ve výši 20 tisíc korun za spotřebu elektřiny v domácnosti. Je-li ovšem stejný dům s podlahovým topením zdrojován tepelným čerpadlem, měla by se faktura za vytápění vejít do 15 tisíc korun, ohřev teplé vody do 3 tisíc a spotřebu elektřiny pro domácnost lze díky zvýhodněnému tarifu D57 (20 h/den) snížit na zhruba polovinu, tedy na 10 tisíc korun.

Rozdíl v provozních nákladech ve prospěch tepelného čerpadla tedy může u takto velkého domu dělat kolem 20 tisíc korun za rok, což není zanedbatelná částka.


Dům 150 m², tepelná ztráta 7 kW Plyn (Kč/rok) Tepelné čerpadlo (Kč/rok)
náklady na vytápění 22 000 15 000
příprava teplé vody 7 000 3 000
provoz domácnosti - elektřina 20 000 10 000
Náklady celkem 49 000 28 000


Co se počáteční investice do zařízení týká, ta je pro tepelná čerpadla dnes už také výhodnější. S rozvojem technologie vzduch-voda, která potřebnou energii odebírá z okolního vzduchu, a zejména pak její varianty monoblok, vychází pořízení tepelného čerpadla až o 30 % levněji, než kolik činí náklady spojené s pořízením plynového zdroje (přípojka, vnitřní rozvody, revize, vložkování komína, kotel apodobně). Monoblokové tepelné čerpadlo nepotřebuje investičně drahý vnitřní prostor (jednotka stojí venku, uvnitř objektu je pouze ovladač), odpadá také neekonomický ohřev teplé vody v létě zapříčiněný častými starty plynového kotle a závislost na zahraničním dodavateli plynu.


V létě je tepelné čerpadlo vzduch-voda schopné připravovat teplou vodu pro čtyřčlennou rodinu na den doslova za několik korun (pro ohřev vody v bazénu je COP dokonce až = 6)


Dalším argumentem pro volbu tepelného čerpadla vzduch-voda do novostavby s podlahovým topením je možnost trvalého reverzního chodu zařízení. To znamená, že v tropických dnech roku můžete nastavit zdravotně bezpečné chlazení objektu temperovanými podlahami, což je poslední trend na trhu. Při investici do topení s tepelným čerpadlem Revel tedy zároveň získáváte i klimatizaci objektu, kterou využijete v letních měsících, stejně jako možnost ohřívat teplou vodu pro čtyřčlennou rodinu doslova za několik korun na den. Odpadá tak zároveň i úvaha o pořízení slunečních kolektorů.


Aktuální nabídka tepelných čerpadel Revel

Tepelné čerpadlo vzduch-voda LWRb-8kW

Tepelné čerpadlo vzduch-voda LWRb-8kW

Cena: 72 950,00 Kč

A+
Tepelné čerpadlo vzduch-voda LWRc-8kW

Tepelné čerpadlo vzduch-voda LWRc-8kW

Cena: 76 950,00 Kč

A+Novostavba

Rekonstrukce

Výhody

Návratnost investice

Technické parametry

Instalace a zkušenosti

Mohlo by vás zajímat:

Novostavba: vyjde levněji plyn nebo tepelné čerpadlo?

Topení tepelným čerpadlem vyjde výrazně levněji než plynem a dokonce levněji než kotlem na pelety.

Princip tepelného čerpadla

je poměrně starý a relativně jednoduchý. Jak je obsaženo v názvu, dochází k přečerpávání energie z jednoho prostoru do druhého za užití látek s velmi nízkým bodem varu.

Porovnání tepelných čerpadel vzduch-voda a země-voda (voda-voda)

Praxe ukazuje, že zařízení se stejnými nominálními výkony v dlouhodobém horizontu vykazují podobné provozní náklady.

Invertor - funkční nástroj nebo marketingový trik?

Invertor neboli doplněk tepelného čerpadla pro plynulou regulaci výkonu se v poslední době stal hitem mnoha firem nabízejících tepelná čerpadla.

Certifikáty

Tepelná čerpadla REVEL prošla testy v laboratořích EHPA (European Heat Pump Association).

Tepelná čerpadla - Fotogalerie z instalací

Prohlédněte si fotogalerii z instalací a z provozu tepelných čerpadel vzduch-voda Revel. Fotografie jsou z let 2009-2019.

Tepelné čerpadlo Revel - LWR

Tento typ tepelného čerpadla v naší nabídce už není. NÁVOD ke stažení

Design a tepelná čerpadla

designový kryt a ochranná mříž, decentní a stylové řešení